Kas ir neklātiene

Izglītības ieguves forma, kas izpaužas kā patstāvīga studēšana( mācīšanās ) izglītības iestādes vadībā un pēc tās izstrādātās programmas vai vairākām programmām, bet ar tādu daļēju nodarbību kontaktstundu skaitu, kas nepieciešams temata (programmas) apguves un apguves līmeņa novērtēšanai. Neklātienē vairāk jāmācās pašam, patstāvīgi jāizmanto grāmatas un dažādi tehniskie un elektroniskie saziņas līdzekļi, jāizpilda pārbaudes darbi, jākārto obligātās skolas ieskaites, jākārto valsts pārbudes darbi MK noteiktajā kārtībā.
Neklātiene zināmā mērā ir viens no tālmācības vēsturiskās attīstības posmiem. Arī attiecīga izglītības iestādes nodaļa.
Neklātiene ir īpaši piemērota strādājošiem, aktīviem, aizņemtiem, ģimenes cilvēkiem, kā arī tiem, kuri pārsnieguši obligāto izglītības vecumu, kā arī tiem, kuriem nav iespējams turpināt vai uzsākt macības tradicionālā vidusskolā. 
Izvēloties neklātienes apmācības formu, lai iegūtu pamatizglītību ( 7. - 9. klase) vai vispārējo vidējo izglītību, Jums ir jābūt psholoģiski gatavam arī patstāvīgai macību vielas apguvei. Nepieciešams apzināties savas iepriekšējās zināšanas, spējas, vēlmes un vajadzības, kuras rakturo aktīvā Jūsu līdzdalība mācību procesā. Jāizprot savs mācīšanās stils, tikai sev rakstūrīgā aktīvā pieeja mācību uzdevumiem. Jāspēj uzņemties atbildību par savu macību mērķu sasniegšanu. 

Neklātnieks/ce 

Persona, kas studē (mācās) neklātienē.

Neklātnieku mācību sesija

Galvenā apmācības forma neklātienē ir grupu un individuālās konsultācijas.

Konsultācija

Speciālista, kompententas personas profesionāls padoms, paskaidrojums kādā jautājumā, ieteikumu sniegšanai.
Mācību darba forma dažādu jautājumu noskaidrošanai, iespēju gūt zinatnisku, metodisku vai praktisku padomu. Konsultācijas tiek organizētas ka nodarbības noteiktā laikā visai grupai vai arī individuāli.

Konsultants/te

Speciālists, kompententa persona, kas sniedz profesionālu padomu, konsultē. Konsultants palīdz noskaidrot grūtākos jautājumus, atrisināt grūtākos uzdevumus, dot vispārēju ievirzi, rosināt domāt, darboties u.tml. 

Ieskaite

Zināšanu un prasmju pārbaudījuma veids, parasti apkopojot un novērtējot zināšanas par apgūtajām tēmām un mācību gada noslēguma ieskaites.
Var būt diferencēta, mutiska vai rakstiska ieskaite. Ieskaiti vērtē 10 ballu skalā.